Kukuřičný škrob je často využíván jako základní materiál při výrobě PLA (polymléčná kyselina) gastro obalů na jídlo, které jsou ekologicky šetrné a kompostovatelné. PLA je bioplast, který se získává z obnovitelných zdrojů, jako je škrob z kukuřice, cukrové třtiny, brambor nebo jiných rostlinných materiálů. 

PLA gastro obaly na jídlo mají podobné vlastnosti jako tradiční plastové gastro obaly, jsou odolné, transparentní a vhodné pro kontakt s potravinami a však nabízejí ekologičtější alternativu, protože jsou kompostovatelné. Díky svému biodegradabilnímu charakteru se PLA obaly neboli obaly z kukuřičného škrobu rozkládají v kompostovacím procesu na přírodní složky a přispívají k tvorbě kvalitního kompostu. Tím se minimalizuje zátěž životního prostředí a snižuje se množství odpadu z jednorázových plastových obalů.

BIO náhrada za plastové kelímky na nápoje jsou PLA kelímky na nápoje. BIO náhradní varinata za plastové krabičky na jídlo či papírové krabičky na jídlo jsou PLA krabičky na jídlo, BIO náhradní varinata za recyklovatelné plastové příbory jsou PLA příbory. BIO náhrada za plastové / igelitové tašky, nebo za papírové tašky jsou PLA tašky.


Často od zákazníků slýcháme, že plastové PET kelímky jsou na venkovních akcích a festivalech zakázané. Omyl!

Často od zákazníků slýcháme, že plastové PET kelímky jsou na venkovních akcích a festivalech zakázané. Omyl!

O tom, že v ČR na podzim roku 2022 začal platit zákaz některých jednorázových plastů, už od nás víte.

Dnes se podíváme, jak je to se značením plastových transparentních kelímků na nápoje, pivo, atd. Které kelímky mohu použít na festival a venkovní akci? Plastové opakovaně použitelné příbory a plastová opakovaně použitelná brčka? Opravdu? A jak jsou na tom papírové kelímky na kávu a jejich značení?

Více v našem článku zde